Jest przestrzeń na kolejne emisje listów zastawnych

Materiał partnera

Nowe emisje o większej wartości będą haczykiem na dużych inwestorów z zagranicy

Jak wynika z danych European Covered Bond Council (ECBC), wartość wyemitowanych na świecie listów zastawnych nieco spadła między 2012 a 2016 rokiem. Mimo to listy zastawne zdają się zdobywać popularność w nowych krajach i wśród nowych emitentów. Benchmarkowe emisje w euro przeprowadzili w ostatnich miesiącach emitenci z Singapuru, Turcji i Polski. Na rynek listów zastawnych wracają też emitenci z Grecji, po ponad 8-letniej przerwie w emisjach tego typu papierów wartościowych realizowanych przez tamtejsze instytucje.

Jednym z regionów świata, w których listy zastawne zyskują popularność, jest Europa Środkowo-Wschodnia. W krajach tego regionu, w tym w Polsce, wprowadzono zmiany w prawie dotyczącym emisji tego typu instrumentów finansowych lub takie zmiany są przygotowywane, dzięki czemu lokalne rynki mogą stać się bardziej konkurencyjne na arenie międzynarodowej. Wyjątkowy projekt przygotowywany jest przez kraje bałtyckie. Estonia, Litwa i Łotwa rozważają utworzenie wspólnego rynku listów zastawnych. Z uwagi na niewielkie rozmiary rynków kredytów hipotecznych w tych krajach, utworzenie bałtyckiej platformy może zwiększyć atrakcyjność tego regionu w oczach inwestorów.

Wprowadzone w styczniu 2016 roku zmiany w polskich przepisach dotyczących emisji listów zastawnych były dużym krokiem naprzód. Przepisy te są obecnie spójne z międzynarodowymi standardami dla tego typu papierów wartościowych i dostosowane do potrzeb rozwiniętych rynków listów zastawnych.

Polska gospodarka dynamicznie się rozwija, wspierana przez silny popyt wewnętrzny i zewnętrzny. W 2012 roku ceny nieruchomości mieszkalnych zaczęły spadać, niemniej jednak wydaje się, że w ciągu ostatnich kilku kwartałów ustabilizowały się, wykazując wręcz trend wzrostowy. Stosunek zadłużenia do dochodów gospodarstw domowych przekracza 60%, nadal jednak jest niższy niż w większości krajów, w których emitowane są listy zastawne. Dobra kondycja sektora bankowego w Polsce i wielkość rynku kredytów hipotecznych (największy w Europie Środkowo-Wschodniej) sprawiają, że jest przestrzeń na kolejne benchmarkowe emisje.

Nowe emisje w Polsce będą sprzyjały budowaniu zainteresowania naszym rynkiem wśród inwestorów zagranicznych. Znaczenie ma tu zarówno liczba emisji, jak i ich wartość. Duzi inwestorzy, szczególnie azjatyccy, są bowiem zainteresowani dużymi emisjami, np. na poziomie 750 milionów EUR czy 1 mld EUR. Listy zastawne to bardzo stabilny instrument, co w okresie dużych wahań na innych rynkach może przyciągać inwestorów.

Zofia Sitnik
Dyrektor Bankowości Globalnej, HSBC Bank Polska S.A.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Partner serwisu

HSBC

Wideo

Sebastian Grabek

Sebastian Grabek

Eksperci

Sebastian
Grabek
Zofia Sitnik

Zofia Sitnik

Eksperci

Zofia
Sitnik
Krzysztof Woźniak

Krzysztof Woźniak

Eksperci

Krzysztof
Woźniak