Globalne perspektywy funduszy nieruchomości

Materiał partnera

Inwestorzy z całego świata widzą szansę w polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Przykładem jest spółka Echo Polska Properties (EPP), inwestująca w Polsce, ale kapitału szukająca na wielu kontynentach

Echo Polska Properties (EPP) to holenderska spółka notowana na dwóch giełdach: w Johannesburgu i Luksemburgu, działająca według formuły REIT i inwestująca w sektorze nieruchomości, zwłaszcza nieruchomości handlowych i biurowych na terenie całej Polski. Portfel aktywów spółki zawiera 9 obiektów biurowych i 15 projektów handlowych o łącznej powierzchni ponad 663 tys. mkw. oraz dwa obiekty wielofunkcyjne w budowie. Budynki zlokalizowane są w 17 największych miastach Polski.

Silne wsparcie Poprzez spółkę Griffin Real Estate w EPP zainwestowały już Oaktree i PIMCO, amerykańskie fundusze o globalnym zasięgu, zaliczane do największych graczy w branży. Notowanie EPP na giełdach w Johannesburgu i Luksemburgu sprawia, że wśród inwestorów odnajdziemy też podmioty z Europy i Afryki.

— Johannesburg jest ósmym największym rynkiem nieruchomości na świecie, dlatego inwestorzy z tego regionu dobrze rozumieją funkcjonowanie dynamicznie rozwijających się rynków. Podejmując decyzję o wejściu na giełdę w Luksemburgu (LuxSE), kierowaliśmy się chęcią zaistnienia na rynku europejskim i powiększenia naszej puli inwestorów — mówi Hadley Dean, prezes Echo Polska Properties.

Kierunki rozwoju Biznes spółki opiera się na dwóch filarach: nieruchomościach handlowych i biurowych, z czego 70 proc. to szeroko rozumiane obiekty handlowe, a 30 proc. — biurowe. W przyszłości EPP skupi się na dalszych akwizycjach projektów handlowych, a do 2019 r. planuje podwojenie wartości swojego portfolio.

— Naszą ambicją jest uzyskanie pozycji dominującego zarządcy i właściciela nieruchomości handlowych w Polsce i wykorzystanie naszej skali działania oraz relacji do zapewnienia korzyści naszym klientom i inwestorom. Zamierzamy budować tę pozycję poprzez kolejne zakupy obiektów handlowych dominujących w poszczególnych regionach kraju — mówi Hadley Dean.

W ramach rozwoju działalności EPP będzie skupiać się na trzech filarach: rynku warszawskim, gdzie spółka kupiła dwa duże projekty w trakcie przygotowania — Towarową 22 oraz Galerię Młociny; dobrych okazjach zakupowych w dużych miastach, gdzie EPP nie ma nieruchomości, np. Poznaniu, Łodzi czy Gdańsku, oraz zakupach projektów handlowych w mniejszych miastach z zasięgiem oddziaływania ponad 150 tys. klientów.

Stabilny wzrost Obecnie współczynnik zadłużenia LTV (ang. loan to value — relacja wartości kredytu do wartości zabezpieczenia tego kredytu) w EPP nieznacznie przekracza 50 proc. Spółka jest uważana za stabilną także przez wzgląd na bezpośredCase study 13 Inwestorzy z całego świata widzą szansę w polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Przykładem jest spółka Echo Polska Properties (EPP), inwestująca w Polsce, ale kapitału szukająca na wielu kontynentach Globalne perspektywy funduszy nieruchomości PULS BIZNESU, 23-25 CZERWCA 2017 nich i pośrednich inwestorów: Redefine Properties, Griffin Real Estate, PIMCO i Oaktree, którzy wspomagają jej rozwój. W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy tylko dwie spółki: Griffin RE wraz z inwestorem z RPA, Redefine Properties, poprzez EPP zainwestowali w Polsce łącznie 1,6 mld EUR. A pozostaje jeszcze jedno źródło kapitału: giełda.

— Przez ostatnich osiem miesięcy podnieśliśmy kapitał spółki o 250 mln EUR — większość z tej kwoty pochodzi od inwestorów z RPA. Mieliśmy więcej zapisów na akcje, niż zakładaliśmy — mówi Hadley Dean.

Warunki dla prowadzenia biznesu są dla EPP dość dynamiczne. Rynek nowoczesnych powierzchni handlowych i handlu detalicznego jest w fazie zmian. Nie chodzi tylko o przekształcenia samego rynku, m.in. przez rewolucję e-commerce, ale też przede wszystkim przez zmiany w prawie, które mogą upodobnić polski rynek do wielu rynków globalnych.

— Na razie nikt nie wie, jaki wpływ na tradycyjny handel będzie miał e-commerce. Myślę jednak, że centra handlowe, dominujące w swoich regionach, będą potrafiły się dostosować do współczesnych wymagań. Choć i tak kluczowa bę- dzie nowa legislacja dotycząca REIT-ów — to właśnie ona może wykreować stabilne warunki dla inwestorów polskich i zagranicznych chcących inwestować w polskie nieruchomości poprzez giełdę — dodaje Hadley Dean.

 

KOMENTARZ

Fachowość dostrzeżona i doceniona

WIOLETTA BRATOSZEWSKA
dyrektor ds. finansowania nieruchomości, HSBC Bank Polska

Echo Polska Properties (EPP) dała się poznać jako dynamiczna firma potrafiąca identyfikować i wykorzystywać szanse rynkowe. W około 1,5 roku od powstania spółka zbudowała dobrze zdywersyfikowany portfel nieruchomości biurowych i handlowych, którym zarządza zespół doświadczonych i wielokrotnie nagradzanych ekspertów. Zyskała uznanie topowych amerykańskich funduszy inwestycyjnych oraz europejskich i afrykańskich inwestorów działających poprzez giełdy w Johanessburgu i Luksemburgu. Dzięki temu, planując nowe inwestycje, może liczyć na szeroką bazą inwestorów, gotowych wspierać finansowo nowe przedsięwzięcia.

EPP nie spoczywa na laurach — rozgląda się po rynku w poszukiwaniu kolejnych obiektów, które mogłyby wzbogacić jej portfel i przyczynić się do realizacji ambitnego planu podwojenia wartości tego portfela. Śledzi zmiany zachodzące w otoczeniu biznesowym i trendy na rynku w poszukiwaniu kolejnych szans, które mogłaby wykorzystać. Dotyczy to także sposobu, w jaki finansuje swoją działalność.

Z punktu widzenia banku klient posiadający przejrzystą strukturę działania (jaką musi mieć każdy podmiot działający w formule REIT), stabilną bazę inwestorów oraz dobrze zdefiniowaną długoterminową strategię rozwoju, którą potrafi skutecznie realizować, jest najbardziej pożądanym kredytobiorcą. Firmom o takim profilu możemy zaoferować innowacyjne rozwiązania finansowe, zarówno na rynku kapitałowym, jak i dłużnym, w kraju i za granicą. Wzajemne zrozumienie potrzeb i dobra współpraca pozwalają obu stronom osiągnąć zamierzone cele biznesowe.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Partner serwisu

HSBC

Wideo

Sebastian Grabek

Sebastian Grabek

Eksperci

Sebastian
Grabek
Zofia Sitnik

Zofia Sitnik

Eksperci

Zofia
Sitnik
Krzysztof Woźniak

Krzysztof Woźniak

Eksperci

Krzysztof
Woźniak